Zdeněk Matyáš - Vincúch

Přejít na obsah

Zdeněk MatyášNarozen:
7. 2. 1952 ve Valašských Kloboukách
Bydliště:
Nádražní 369, Valašských Kloboukách
Studia:
autodidakt
 
Od roku 1974 se ve své výtvarné tvorbě věnoval figurální plastice, reliéfům a drobným plastikám s lidovým námětem. Pracuje s lipovým, švestkovým, ořechovým a dubovým dřevem. V plastikách, které jsou v životní velikosti převládá humor a lidová satira. Reliéfy a basreliéfy jsou inspirovány přírodou a ženou. Akty a reliéfy vyhlazuje tak, že vyniká ladnost tvarů a krása dřeva. V poslední době využívá kombinace materiálů dřeva, železa a kamene.
Účast na významných výstavach. Mantova,Boloňa,Bonn,Anaberg Frohnau,Chemnitz,Höganäs-Švédsko,Hódmezovoásehely – Maďarsko,Valašské Klobouky,Zlín,Luhačovice,Topolčany,Bánovec nad Bebravou,Frýdek-Místek,Vsetín,Vizovice,Liptál,Velké Karlovice,Praha. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Evropě,Kanadě,USA.
Významné realizace:Křížová cesta Dobruška,mariánské plastiky kaple Židková,Chrámová vrata-Nedašov,polychromované plastiky Brumov,reliéf Zastupitelstvo Mantova, ceny pro Ministerstvo životního prostředí ČR,sochy ve volném prostoru- Havířov,betlém-muzeum Zlín, socha-muzeum Frohnau, plastiky-obecní úřady Liptal,Hrobice,Nepomuk.
Videofil Zdeněk Matyáš
Návrat na obsah